Avtor: Župnija Žalna Objavljeno: 29. 09. 2020

Blagoslovitev orgel ob 80-letnici cerkve v Veliki Loki

Tretja septembrska nedelja je bila za Ločane res slavnostna. Pravzaprav za vso župnijo! Spomnili smo se 80. obletnice blagoslovitve podružne cerkve svetega Antona Padovanskega in prednikom v zahvalo ter vsem nam v ponos je žalski župnik Andrej Šink blagoslovili nove orgle.

22. septembra 1940 je ljubljanski škof doktor Gregorij Rožman blagoslovil podružno cerkev takrat še višnjegorske fare. V dobrih dveh letih so odločni vaščani postavili temeljni kamen in sezidali cerkev, s podporo in naklonjenostjo takratnega župnika in škofije, predvsem pa s svojim delom in prispevki. Čas tik pred drugo svetovno vojno je bil težak – a zdi se, da prav v takih trenutkih ljudje znamo stopiti skupaj in uresničiti tako velik načrt za tudi takrat majhno vas. Ponosni smo na vse naše očete in dede, ki so imeli pogum in odločenost pred osemdesetimi leti zgraditi cerkev in vaščani smo se jim s slavnostno mašo 20. septembra za to tudi zahvalili.

K zahvali in spominu smo dodali neprecenljiv dar! Na pobudo našega sovaščana, organista, pevca, zborovodje - moža, ki radodarno deli svoje talente naši vasi in širše, gospoda Draga Zakrajška, so ob 80-letnici naše cerkve v njej prvič zadonele orgle! Orglarstvo Škrabl je oplemenitilo 25-letni inštrument z novim lesenim podstavkom in novim ohišjem za pedalni register Subbass 16', ki daje posebno zvočno širino celotnemu inštrumentu in zvočno podlago manualnim registrom. Orgle imajo štiri manualne registre in en pedalni register ter 310 piščali, ki dajejo prijetno barvo zvoka in izjemno harmonijo. Prospektne piščali zrejo na prezbiterij in pozlatijo našo cerkev z glasom in videzom. Ob blagoslovu so orgle zadonele prvič – z isto pesmijo in melodijo, s katero so naši predniki pred dobrimi osemdesetimi leti zbirali denar za gradnjo cerkve in se s pesmijo na ustih za dar tudi zahvalili.

Gospod Drago Zakrajšek ni bil le pobudnik te lepe ideje, pač pa tudi radodaren darovalec. Njegova želja je, da bodo orgle živele – igrale pri mašnih obredih, ob porokah in slavnostnih priložnostih ter spodbudile mlade, da se odločijo igranja na ta veličastni inštrument. S svojimi zahvalami in prošnjami smo vaščani prepletli bogoslužje v želji, da nas orgle združijo in dajo krila mladim, tako, kot je pred osemdesetimi leti gradnja cerkve združila vso vas.

Ob upoštevanju priporočil NIJZ za zajezitev širjenja covid-19 ni bilo priložnosti za druženje. Nič ne de! Priložnosti bo še veliko – naklonjenost in podpora žalskega župnika in radodarnost mnogih nas bodo ob orglah vedno spomnile na dobroto mnogih – pred osemdesetimi leti in danes!

Maja Zajc Kalar