Avtor: Župnija Žalna Objavljeno: 8. 10. 2022

Farno romanje v Žalni

Žalski romarji pred cerkvijo v Gornjem LogatcuLepa sobota je bila kot ustvarjena za žalsko romanje! Že pred sedmo zjutraj smo se 8. oktobra zbrali na parkirišču pred cerkvijo svetega Lovrenca, po mesecih korone v prijetnem pričakovanju duhovno bogatega dneva.

In je bil! Začeli smo ga s sveto mašo v cerkvi svetega Antona Padovanskega na Viču. Pater Pepi Lebreht, gvardijan in župnik, nam je predstavil zgodovino cerkve in bogat utrip župnije danes. Iz malce meglene Ljubljane je zanesljiv šofer Franci velik avtobus s šestdesetimi potniki varno peljal proti sončni Notranjski. Z molitvijo in pesmijo, pa z veseljem, da dan smemo in moremo preživeti drug z drugim, s sosedi in sofarani, smo se najprej ustavili v cerkvi Srca Jezusovega v Rakeku in občudovali v njeni zunanjosti in notranjosti vidne sledi mojstra Plečnika, ki je prezidavo starodavne cerkve začel, dokončal pa njegov učenec Janez Valentinčič. Že čisto s soncem obsijana pa nas je pričakala cerkev Marijinega rojstva v Cerknici in župnik Milan Kavčnik. Tudi on nam je doživeto predstavil zgodovino cerkve, zgrajene konec 15. stoletja. Njeno vlogo v času turških vpadov najbolje opiše tudi današnje ime hriba – Tabor. Bogato preteklost lepo dopolnjuje bogat in razgiban duhovni utrip župnije danes.

V Cerknici seveda ''jezero je, jezera nej'' – pa ker je bilo, smo z veseljem obiskali tudi Muzej Cerkniškega jezera, kjer nam je gospodar Vekoslav pristno, prisrčno in strokovno predstavil čarobnost jezera, pokrajine in ljudi.

Pot nas je vodila naprej v Grahovo. Prvotno cerkev Marijinega brezmadežnega spočetja je bila med drugo svetovno vojno uničena. Veselje, da so leta 2000 posvetili novo cerkev in da župnija danes živi in diha, raste iz preteklih preizkušenj, nam je predstavila katehistinja. Po čisto pravem kosilu, sproščenem pogovoru in počitku, smo dan zaključili z obiskom cerkve Rožnovenske Matere Božje v Gornjem Logatcu, kjer nas je vesel sprejel župnik dr. Simon Onušič.

Veseli lepega dneva smo se v mraku s pesmijo vračali domov. Hvaležni našemu župniku Andreju Šinku, ki je romanje organiziral in skrbno pripravil, vsem, ki so nas z veseljem sprejeli in nas nagovorili, drug drugemu, da smo si vzeli čas in ga v veselju srečanja
pomnožili s prijatelji.

Maja Zajc Kalar